UTRECHT - Toeristen die overnachten in Utrecht betalen dit jaar gemiddeld € 3,02 toeristenbelasting per persoon per nacht. Dat is 11,9% meer dan vorig jaar, wat de sterkste stijging is van alle Nederlandse provincies. Bijna alle gemeenten voerden een prijsstijging door, maar Veenendaal spant de kroon. In deze gemeente werd de toeristentaks dit jaar zelfs 121,3% duurder. Dit en meer blijkt uit het jaarlijks terugkerende onderzoek van Bungalowparkoverzicht.nl.
Gemeenten mogen zelf bepalen of en met hoeveel ze het tarief verhogen. Dit jaar verhoogden 21 van de 26 Utrechtse gemeenten het belastingtarief voor toeristen. Gemiddeld steeg het tarief in de provincie met 11,9%, wat meer is dan de landelijke stijging van 7,9%. Lokaal zijn er grote uitschieters.
Vooral in Veenendaal betalen toeristen fors meer
Veenendaal springt eruit met de grootste verhoging: toeristen betalen hier nu € 2,70 per persoon per nacht in plaats van € 1,22. De gemeente is hiermee landelijk de sterkste stijger. De Utrechtse top 5 grootste stijgers is:
Veenendaal: 121,3%
Amersfoort: 79%
De Ronde Venen, Rhenen: 19,4%
Utrechtse Heuvelrug: 17,3%
Zeist: 10,2%
Enkel Renswoude hield het tarief gelijk ten opzichte van vorig jaar. IJsselstein, Bunschoten, Montfoort en Soest vragen vooralsnog geen toeristenbelasting.
Gemeente Utrecht blijft absolute koploper
In de provincie betaalt een toerist gemiddeld € 3,02 aan toeristenbelasting per persoon per nacht. Dit is meer dan in de rest van Nederland: het landelijk gemiddelde is € 2,53.
Tussen de verschillende gemeenten zijn er echter grote verschillen. De gemeente Utrecht blijft, net als vorig jaar, koploper met het hoogste tarief. Landelijk staat de gemeente op de vierde plek.
Benieuwd waar je het diepst in de buidel moet tasten? Dit zijn de duurste gemeenten van Utrecht:
Utrecht: € 9,89
Houten: € 7,07
Amersfoort: € 4,60
De Ronde Venen: € 3,70
Bunnik: € 3,63
In Renswoude (€ 0,75) en Lopik (€ 1,37) betalen toeristen juist de minste belasting voor een overnachting.
Benieuwd hoeveel je betaalt in jouw gemeente of op je vakantiebestemming? Kijk dan op: https://www.bungalowparkoverzicht.nl/nieuws/toeristenbelasting-2025