Voor wie niet met de Basilisk bekend is: het is een vreselijk beest dat met een enkele blik een volwassen man kan doden. Laat staan als het dier kans ziet je een giftige beet toe te dienen. Basilisken komen voor in oude Egyptische papyrusrollen, in de Bijbel, bij Vondel en de vermaarde wetenschapper Jacob van Maerlant. Volgens het oude Utrechtse volksverhaal zou deze zich ophouden in de werfkelder van een bierbrouwer en diverse slachtoffers hebben geëist. Totdat een jongeling gewapend met een spiegel de Basilisk in zijn eigen ogen liet kijken en daarmee wist te doden. Eén van de gebeeldhouwde lantaarnconsoles aan de Oudegracht is er aan gewijd.
Schrijver Gert van Veen heeft met een frisse blik naar dit verhaal gekeken en er een geheel eigen draai aan gegeven. Het verhaal speelt zich af in 1600, vlak voor de Slag bij Nieuwpoort, waarbij de Spanjaarden van een belangrijk aanvoerpunt voor wapens en manschappen voor de 80-jarige Oorlog werden beroofd. Daarvoor was geld nodig, veel geld, om de manschappen van wapens, soldij en eten te voorzien. Een Basilisk in de stad kan dan een hoop roet in het eten gooien! In dit boek spelen schout van Baexen en zijn secretarissen Dirck de Goyer en Libert de Wael, en de stadsbeul Hans Pruijm uit het eerste boek weer een grote rol, maar het boek kan zeker apart gelezen worden.
Op 3 mei is vanaf 13.30u. de feestelijke presentatie, waarbij Gert van Veen je zal inleiden in de wereld van dit boek en vaste voorlezer Frans de Wit zal alvast enkele fragmenten voorlezen, om een indruk van dit sprookje aan jou, mooi mens, te geven. Aangezien het aantal plaatsen beperkt is, is het aan te raden om te reserveren. Dat kan door te bellen naar 06-45355966 of stuur een mailtje naar info@salonvanweleer.nl om je aan te melden. Toegang is gratis, wilt u een kop koffie of thee met een echte Utrechtse sprits? Ook gratis! Tot dan!